2014 m. spalio 8 d., trečiadienis

Marokas 2010 arba niekas neįskaičiuota. IV dalis

Kuo arčiau iki Merzougos, tuo labiau jautėsi, kad tolstam nuo turistinių vietovių ir kai kurie kaimeliai buvo baisiai panašūs į tikrą Afriką (kuri, galvojom, kad yra gerokai į žemyno pietus 😀). Visai juodi žmonės, netgi miestukų išplanavimas labai priminė matytus filmuose: per miestelį eina pagrindinė gatvė, šalikelėse stovi sukriošę namai, laksto basi murzini pusnuogiai vaikai... Sunku apibūdinti, bet čia viskas kitaip. Baltų žmonių nesimato, jie čia turbūt gerokai rečiau pravažiuoja. Sustojom pakelėje pas dėdulę nusipirkti bananų – jau jis kitaip žiūri į baltą žmogų, ne taip kaip įkyrūs arabai turistiniuose rajonuose. Neprisimenu tų vietovių pavadinimų, bet pravažiavom kažkokių keistų kauburėlių (sakyčiau didelių kauburių) laukus. Gal kokios druskos ar smėlis? Net fotkių nepadarėm, nes labai pustė – jau Sachara netoli, ir vėjas vis didėja, o smėlio vis daugėja... Dar pravažiavom tokį miestelį, kuriame buvo keistos mados (niekur kitur Maroke nematėm) – visos moterys vaikščiojo įsisupę tarsi į gipiūrines baltas užuolaidas. Pravažiavom Erfoud, Rissani. Prieš smėlingąją Sacharą prasidėjo hamada* tokia tamsi, plokščia ir bekraštė...


Merzouga – Sacharos pradžių pradžia. Iš šio miestelio organizuojamos kelionės kupranugariais į dykumą. Nors sako, kad kopos čia turistų numindytos, bet užtai prie pat miestelio ir didelės (Erg Chebbi**). Kadangi šiandien buvo intensyvi diena, prie pat Merzougos hamadoje mus užklupo saulėlydis (nespėjom jo pamatyti dykumoje). Į savo riadą atvykom jau temstant. Supratom, kad ilgesnė kelionė į dykumą nepavyks, nes kupranugariais išjoti su nakvyne dykumos oazėje reikia iki 15-16 val., bet užtai mes galim joti kupranugariais ryte pasitikti saulės! Šiaip į dykumą organizuojamos įvairios kelionės: ryte (pamatyti saulėtekį), vakare (saulėlydį), su nakvyne, be nakvynės, su kupranugariais, su džipais... kiekvienam pagal turimą laiką ir norus. Mūsų riadas buvo miestelio pakrašty prie pat dykumos, o jame atrodo net ore jaučiasi, kad dykuma šalia. Įstrigo toks labai „minkštas“ oras. Ir dar keistas jausmas, kai viskas aplink apnešta plonyčiu permatomu smėlio sluoksniu, net baseino vandens paviršius.    

Užsisakėm savo riade kelionę į dykumą ir buvom prikelti baisiai anksti ryte. Galiu pasakyti, kad keliauti į dykumą vienareikšmiškai verta. Sakoma, kad žvaigždės dykumoje atrodo ranka pasiekiamos ir yra pačios didžiausios. Mums jos dar „švietė“ ryškiai, nes išjojom patamsyje 05.15 val. saulei nepatekėjus. Gavom vedlį jauną berberiuką Ibrahimą, aš – kuprių vardu Himmy Hendrix, o Irmis – kuprių vardu Bob Marley 😀. Mes jojom tik dviese, bet paskui prisijungėm prie mažos grupelės, kurie atjojo su savo vedliais. Jojom gal pusvalandį, paskui patupdėm savo kuprius ir ėjom pėsti. Basom. Taip daug patogiau. Ne šiaip ėjom, o kopėm per raudoną birų smulkų smėliuką į aukščiausios kopos viršūnę. Galiu pasakyti, yra ką veikti! Kai matome per TV kaip per dykumą taip lengvai romantiškai keliauja, tai nei velnio!  Baisiai sunku yra kopti per tokį birų smėlį: kojos klimpsta, traukia žemyn, širdis daužosi... reik jėgų turėti.  Pagaliau patogiai įsitaisę ant tos didelės kopos viršūnės ėmėme iš lėto laukti patekančios saulės... Ir tikrai, kai saulė kyla, ne iš karto jos spinduliai pasiekia žemę, kurį laiką dar tvyro lyg prieblanda, lyg rūkas. Pro debesis vos matosi gelsvas blynas tamsiai mėlyname dangaus fone. Pamažu kopos nusidažo ryškiai raudona šviesa. Ant kopų vingių susidaro ilgi šešėliai. Pradeda keistis ir žaižaruoti spalvos. Dykumos smėlis nusidažo vis kitais atspalviais... Potyriai ir vaizdai fantastiški, kažkokia euforija apima... (o dar aš esu visiška pelėda ir man retai kada tenka anksti atsikelti). Dykumai vienareikšmiškai sakau TAIP.


Grįžę iš dykumos pavalgėm pusryčius ir išjudėjom link Feso. Iki kelionės tikslo šiandien laukė beveik 500 km ir apie 6 val. važiavimo, o dar vienas tarpinis kelionės tikslas buvo prasukti pro Ifrane. Jau išvykstant iš Merzougos buvo baisiai karšta, nors dar tik vėlyvas rytas. Pravažiavom Rissani miestelį, paskui Erfoud, Errachidia. Kažkuriame miestelyje termometras rodė 35˚C. Ir per tą dieną iki vakaro mūsų kelionės orai pasikeitė kardinaliai – temperatūra žiauriai nukrito. Nors kelias ilgas, gamtovaizdis keitėsi turbūt kas keliasdešimt kilometrų, tad visai nebuvo kada nuobodžiauti. Pravažiavom kažkokį neįtikinamai įspūdingos spalvos ežeriuką, tokį žydrai žalsvą kalnų fone. Paskui labai gražius palmių giraitėmis nusėtus upės slėnius. Paskui slėnius keitė kalnai: pradžioje kažkokie kanjonai, paskui labai didingi, tarsi milžiniškomis šukomis sušukuoti. Vėl slėniai, lygumos, kažkokių medžių labai panašių į alyvmedžius, bet didesnių ir žydinčių giraitės. Toliau žalios žalios lygumos su besiganančiom avelėm ir jas prižiūrinčiais piemenimis, bei pakalnėse pastatytomis jų palapinėmis... kaip pasakoje. Paskui sekė kalnai apaugę labai aukštais gražiais spygliuočiais medžiais, turbūt kedrais. Žodžiu, ši kelionė labai įdomi, tik Irmiui aišku vairuoti nusibodo – visgi atstumas nemažas, ir keliai nors geri, bet vistik ne greitkelis. 


Atvykus į Ifrane labai nustebino oras – lietaus savo planuose mes neturėjome. Ifrane – tai mažas kalnų miestelis labai primenantis Šveicariją ar kitus Alpių miestelius. Arba „lietuviški druskininkai“. Tikrai, čia Maroko nei kvapo, viskas gražu, iščiustinta, super tvarkingos gatvės, šaligatviai, gėlynai, tvenkiniai. Ir žmonės kitokie – matosi, kad turčių rojus. Čia yra viena iš daugelio karaliaus rezidencijų ir pats švariausias oras visame Maroke. Yra universitetas, prabangūs viešbučiai, restoranai. Gaila, kad lietus mus sutrukdė pasigrožėti, bet kiek apvažiavome, tai tikrai buvo daug panašiau į civilizuotą Europą, o ne į Afriką. Išvykus iš Ifrano oras visai subjuro, užėjo rūkas, lietus, pradėjo anksti temti. Atšalo. Į viešbutį Fese atvykome jau sutemus. Ir, deja deja, nors buvau skaičiusi, kad lietų sezonas Maroke prasideda tik lapkritį, bet jau spalio pradžioje paskutines tris mūsų kelionės dienas pralijo. 

Paskutinę dieną kai turėjome mašiną dar aplankėme Volubilį. Tiksliau tai atvažiavome iki jo, bet kadangi miesto griuvėsiai išsidėstę plyname lauke, o pylė lietus ir aplinkui buvo purvynai, tai pasėdėjom mašinoje, palaukėm, pamąstėm ir neišdrįsom lįsti į vidų – išeinantys iš ten turistai buvo sulyti, baisiai purvinais batais, o mes neturėjome tokiam orui tinkamos avalynės ar rūbų. Volubilis – geriausiai išsilaikęs Romos imperijos miestas Šiaurės Afrikoje įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Antikos laikais buvo svarbus miestas, Romos valdžios administracinis centras, netgi vadinamas „mini Pompėja“. Reikėtų apžiūrėti ten išlikusias spalvotų akmenukų grindų mozaikas, kurioms apie 2000 metų, korintines, dorėnines, jonėnines kolonas, Baziliką, Kapitolijų, Triumfo arką, forumą, kurie išsidėstę kalnų įduboje už 3 km nuo Moulay Idriso.


Moulay Idris – švenčiausias ir uždariausias Maroko miestas, į kurį ne musulmonai gali atvykti tik nuo 1920- ųjų, bet negali apsistoti nakčiai. Mieste nėra jokių pasilinksminimo vietų – barų, restoranų, kino teatrų, net viešbučių. Namai balti su gelsvais ir rusvais intarpais. Tai „baltasis miestas“ išsidėstęs ant dviejų smailų kalvų, apsuptas žalių kalnų, pirmasis musulmoniškas miestas Maroke. Pavadintas Mahometo anūko sultono Mula Idriso I vardu, kuris VIII a. atnešė islamą į Maroką ir įkūrė du miestus: Moulay Idrisą ir Fesą. Šiame mieste yra ir jo kapas – pagrindinė piligrimų lankymo vieta, devynios jo vardo mečetės ir mauzoliejus. Užlipus į kalną 260 laiptelių atsiveria nuostabi Moulay Idriso ir apylinkių panorama. Miestelis tikrai žavus, jaukus ir kompaktiškas, bet turistų jame buvo nemažai. 

Meknes – trečias imperatoriškasis miestas, dar vadinamas „geltonuoju miestu“, jei jau visi žymesni Maroko miestai turi spalvas. Tai mažas jaukus gana tvarkingas „Maroko Versalis“ su 25 km ilgio gynybinė siena. Arba „lietuviški trakai“ :). Yra senoji ir naujoji medina su tvirtovėmis, Bab El Mensur – didžiausi vartai Šiaurės Afrikoje, Moulay Ismail rūmai. Medina tikrai graži, įvažiuojama. Tai mečečių miestas, o jų minaretai man pasirodė daug gražesni ir aukštesni nei kitur. Šiame mieste didžiausios prekyvietės – ištisi kvartalai, o kiekvienas kvartalas – skirtingas turgus. Tikrai čia įstrigo tas didelis didelis turgus, kuriame net spėjom pasiklysti. Beje, jis skirtas labiau vietiniams nei turistams, prekiaujama čadromis, audiniais ir kitomis vietiniams skirtomis reikmėmis. Ir dar pridursiu, kad marokietiško vyno sostine laikomas būtent Mekneso slėnis. 



hamada tai uolėta dykuma, kurią sudaro kietas uolėtas gruntas, padengtas akmenimis ir žvirgždu, o smėlio labai nedaug
** 
Erg Chebbi – vienas iš dviejų Maroke esančių Sacharos ergų (smėlynų). Ergas nusitęsęs iš šiaurės į pietus 22 km, būdingas plotis 5–10 km, kopų aukštis siekia 150 m.


Komentarų nėra:

Rašyti komentarą